EFT

EFT (EMOTİONAL FREEDOM TECHNİQUES):

Türkçe karşılığı “duygusal özgürleşme teknikleri” dir.

1980 yılında Dr. Callahan tarafından tesadüfen keşfedilmiş bir terapi yöntemidir.

DR. Callahan tarafından keşfedililen bu yöntem daha sonra Gary Craig adlı bir mühendis tarafından geliştirilip EFT adını almıştır.


EFT her tür duygusal ve zihinsel sorunun birkaç dakika veya birkaç gün gibi çok kısa bir zaman içinde ortadan kaldırılması için kullanılır,  parmak uçlarıyla bedendeki bazı akupunktur noktalarına dokunulması yoluyla uygulanan bir enerji çalışmasıdır. Temel prensibi, ifade edilmemiş her tür olumsuz duygunun kişinin enerji bedeninde tıkanıklıklar veya aksamalar oluşturması, bu nedenle düzgünce akamayan enerjinin zihinsel, duygusal ya da bedensel rahatsızlıklara yol açmasıdır. EFT sürecinin gerekleri yerine getirilerek, enerji kanallarının uç noktalarına uygulanan hafif vuruşlar ile bu tıkanıklıklar açılır ve enerji dengelenir. Böylece, olumsuz duygular ortadan kalkar, yerine olumlu düşünce ve inançlar yerleşir. Alınan sonuçlar hızlı ve kalıcıdır.

İlkeleri binlerce yıllık akupunktur ve akupresür yöntemlerine dayanır ve senkronize bir biçimde bilinçaltına telkin verilir ve beden de çapalanır. Yaşamınızın her alanında uygulanabilir.  Bedendeki duygusal kalıntı ve baskıların kalktığı, enerjinin sürekli ve düzgün aktığı, yüksek olduğu zamanlar bizim her bakımdan sağlıklı olduğumuz zamanlardır.

Yaşadığımız travmalar ve baskıladığımız, yaşamayıp içimizde tuttuğumuz duygular meridyenlerde tıkanıklıklar, aksamalar yaratır. EFT bunların yüzeye çıkarılıp giderilmesi için geliştirilmiş bir tekniktir.

Yaşadığımız olumsuz bir olayın ya da bir travmanın anısı (blokajı) bedenin enerji kanallarında saklandıkça bedensel ya da psikolojik acı yaşanır.

Günlük yaşanan olaylar bu olumsuz düşünce veya anıları, yani bedenin enerji sisteminde aksaklıkları tetikler ve yüzeye çıkarır. Bu da bedensel veya psikolojik acı olarak algılanır. Düşüncelerimizin negatif olması, yaşadığımız travmalar, korku suçluluk nefret kırgınlık gibi duygular, ilgili meridyenlerde tıkanıklığa neden olur. Bu duygular ve travmatik anılar bedenin enerji kanallarında saklandıkça, bedensel rahatsızlıklar ve psikolojik acı olarak kendisini tezahür ettirir.

 “Bütün olumsuz duyguların nedeni, vücudun enerji sisteminin bozulmasıdır”

Gary H.Craig

İşte bu noktada, EFT; bedenimizdeki bazı meridyenlere vuruş ve telkinler ile tıkanmış enerjiyi dağıtmayı ve dengelemeyi amaçlıyor. Aynı zamanda da zihni uyarıyor. Enerji meridyeni dengelendiğinde, TIKANIKLIĞA NEDEN OLAN DUYGU DA KAYBOLUYOR.

EFT için sorunun ne zamandır süre geldiği önemli değil. Terapilerdeki gibi amacı ‘anıyı tedavi etmek’ olmadığı için, tedavi süreci kişiye psikolojik acı vermiyor ve uzun seanslar gerektirmiyor. İlaç ve iğne tedavisi içermiyor. EFT’NİN İŞE YARAMASI İÇİN, KİŞİNİN BUNA İNANMASI DA GEREKMİYOR.


EFT UYGULAMA ALANLARI :

• Olumsuz Duygular: (Stres, öfke, korku, endişe, acı, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, korku, nefret, kıskançlık, fobi, panik atak, depresyon …)
• Ruhsal Gelişim: (Dinginlik, dengeli ilişkiler, sevecenlik, affetmek, sevgi ve hoşgörü geliştirme…)
• Duygusal Travma: (Kaza, cinsel taciz, zorbalığa uğrama, terk edilme, işten çıkarılma, soygun, yakınını kaybetme, haksızlığa uğrama…)
• Madde Bağımlılıkları:(Sigara, alkol, yemek, uyuşturucu, alışveriş…)
• İlişki Sorunları: (Cinsel Sorunlar, boşanma, insan bağımlılığı…)
• Bedensel Sorunlar: (Allerjiler, sırt ve bel ağrıları, fibromiyalji, kabızlık, cinsel sorunlar, şişmanlık, sedef hastalığı, karın ve mide ağrıları…)
• Performans Artırma (Sınav, iş, spor, sanat alanlarında, kolay odaklanma, hafıza geliştirme, yaratıcılık, disiplin geliştirme, verim artırma…)
.Fobilerden kurtulmak (örümcek korkusu, yükseklik korkusu, toplum önünde konuşma korkusu vb)

.fiziksel ağrılardan kurtulmak için(sırt, bel ağrıları vb)

.Geçiş acılardan özgürleşmek (tacize maruz kalma, travmalar vb) için kullanılabilir.

.Olumsuz İnançlar (“Şanssızım, Talihsizim, Yalnızlığa mahkumum, Beceriksizim, Sevilmeye layık değilim, Para geldiği gibi gider, Babana bile güvenmeyeceksin, Bütün erkekler aldatır, Bütün aksilikler beni bulur)

.Hedef Belirleme (İşyerinde, ilişkilerde, kazanç düzeyinde, projelerde, toplumda yer belirlemede, hayat amacını bulmada)

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!