Nefes ve Nefes Terapistliği

Nefes terapisi, değişim, dönüşüm, arınma ve bir tedavi yöntemidir. Doğru nefes almaya ve insan sağlığına, nefes almayı merkeze alarak odaklanmış bir yöntemdir. Nefes çalışma türleri vardır.

Nefes kelimesi, ‘nef’s’ kökünden gelir. Nefs’in kelime anlamı ise bir şeyin özü, kendisi, canı, kalbi benliği, iradesi, ruhu, karakteri demektir. İşte nef’s’in bu anlamlarını kavramak ve onların bizdeki tezahürünü hissetmek için nefesimizin farkında olmamız gerekiyor. Eğer nefesimizin farkında değilsek, canımızı, ruhumuzu, özümüzü, irademizi, duygularımızı, düşüncelerimizi, bedenimizi kısacası bizi biz yapanı fark etmiyor, bilmiyor, tanımıyoruz demektir.

Nefesin nasıl olduğu, nasıl alındığı, nasıl verildiği, nereden başladığı, vücudumuzda nereye yayıldığı ya da nereye yayılmadığını bilmek ve sonrasında doğru olan doğal nefesimizi yanlış nefes alışkanlıklarının yerine koymak, bizim fiziksel, mental, duygusal ve ruhsal sağlığımızı yeniden mükemmel seviyede inşa etmemizi sağlar.

Nefesinizi doğal nefesiniz olan açık, bağlantılı ve derin hale getirmeniz için nefes terapisi seansları alabilir veya nefes çalışmalarının yapıldığı atölyelere katılabilirsiniz.

Doğal ve doğru olan nefesi hatırlatmak ve bunu çalıştırmak esastır.

0-3 yaşına kadar içgüdüsel olarak zaten doğru ve doğal nefesi biliyorduk, çünkü bu dönem, henüz bilinçli zihnin devreye girmediği, doğaya uyumlu şekilde nefes aldığımız bir dönemdi. Ancak büyüdükçe endişelerin, kaygıların, korkuların, öfkelerin, yanlış beslenmenin ve çevresel faktörlerin yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle nefesimizi tutmayı ve yanlış çalıştırmayı öğrendik.

Doğal nefes, diyafram kasları yardımıyla karından başlayan, sonrasında göğüse ve tüm vücuda yayılan, bağlantılı derin nefeslerdir.

Nefes alışkanlığın neyse, nasıl nefes alıyorsan öyle yaşıyorsun, öyle davranıyor, öyle hissediyorsun. Nefesin değiştikçe bu sefer zihnin, duyguların, dünyaya bakış açın, algıların da değişiyor. Yaydığın enerji ve enerji alanın değişiyor.

Doğru ve yeterli nefes alarak kandaki oksijen miktarı artar; hücrelerimize, organlarımıza daha çok oksijen gider. Bu da bizim daha sağlıklı, enerjik olmamızı, bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar. Zihnimizi rahatlatır, sinir sistemini dengeler. Doğru nefes sayesinde oksijen miktarı arttığı için detoks etkisi oluşur. Bildiğimizin aksine, beden toksinleri idrarla ya da terle değil, büyük oranda nefesle atar. Araştırmalar, bedenimizdeki toksinlerin yüzde 70’inin nefes aracılığıyla atıldığını gösteriyor. Doğal nefesten başka hiçbir yöntem ya da doğal ürün, toksinleri atmakta bu denli etkili olmuyor. Doğal ve doğru nefes, sinir sistemini, beyindeki hormonları düzenler. Geceleri rahat ve derin uyumamızı sağlar. Öfke, heyecan, stres ve durgunluk durumlarının içinden kolayca geçmemize yardımcı olur. Doğru ve doğal nefes bizi daha sakin ve dengede tutar.

Nefesini doğru kullanan kişi, zihnini kolayca kontrol edebilecek hale gelir. Böylece olumsuz düşünceleri kontrol altına alabilme ve yerine farklı yapılar oluşturma yetisi artar. Zihin sakinleşir, karamsarlıktan kurtulur, olaylara karşı pozitif düşünme yeteneği artar, geçmiş ve geleceğe yoğunlaşmaktan çok anda kalmaya başlar.

Nefes üzerine tarih boyu yapılan araştırmalar sonucunda doğru nefes alma ve doğru nefes verme teknikleri geliştirilmiştir. Bu teknikler ile negatif duyguları kontrol etme, stresi azaltma ve organları doğru çalışmaya yönlendirme gibi temel faydalara ulaşılır. Nefes terapisi ve seansları sayesinde;

 • Stres ve endişeden uzaklaşabilir
 • Toksinlerden arınabilir
 • Rahatlayabilir
 • Baş ağrısını problemlerini azaltarak yok edebilir
 • Kalp ritmini düzenleyebilir
 • Formda kalabilir
 • Sindirim sistemini iyileştirebilir
 • İç huzurunuzu dengede tutabilirsiniz.
 • olumlu düşüncede kalabilir
 • Algıların daha net çalışabilir
 • Günlük yaşamda alfa düzeyinde kalabilir
 • ve nefes çalışmalarının daha bir çok faydasını görebilirsin.
Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!