Bilinçaltı-Bilinç

BİLİNÇALTI VE YAŞAMIMIZ

Bilinçaltı Etkisi

Bilinçaltı zihnin %90’ını oluşturan, seçim ve davranışlarımızda baş rolde olan zihnin diğer kısmıdır.

İnsanın temelde 3 tane farklı bilinç durumuna sahiptir. İlk olarak farkında olduğumuz, akılcı, denetimini kolaylıkla sağlayabildiğimiz ve bazen de sadece ondan ibaret olduğumuzu sandığımız ana bilincimiz vardır ki buna kısaca bilinç yada şuur deriz. Bu kişiliği,egoyu gösteren kontrol edebildiğimiz zihinsel alanımızdır.

İkincisi ise farkında olmadığımız, neleri içerdiğini ya da içermediğini herhangi bir duyumuzla yada bilincimizle algılayamadığımız, bilinçten ve 5 duyudan direk bilgi, emir alan ancak farkındalık alanımızın dışında kalan bilinçaltımızdır.

Sonuncusu ise yüksek benlik ya da üst benlik dediğimiz bilinçaltı gibi farkındalık alanımızın dışında olan ancak ruhsal çalışmalarla farkındalık sağlayabildiğimiz, kısaca içimizdeki bilge olarak tanımlayabildiğimiz bilinç durumudur. Bu üç farklı zihin seviyesi önceki yazıda ele alındı. Blog içinden bakabilirsiniz.

Bilinçaltımız bizim sadık bir hizmetçimizdir. Bizim verdiğimiz talimatları alır ve koşulsuz olarak uygulamaya başlar. Bilinçaltımıza talimatları çoğu zaman farkına varmadan veririz. Bu da bilinçaltımıza bir emir verirken istemediğimiz şeyleri emretmemize yol açabilen en önemli noktalardan biridir.

Bilinçaltınıza bir talimat gönderdiğiniz zaman hemen bunu emir kabul eder ve bunu gerekleştirmek için çalışmaya başlar. Bilinçaltımız mıknatıs gibidir. Kendi inançlarını yansıtan şeyleri çeker. Eğer bilinçaltınız yaşamınızın zor geçeceğine inanırsa, gerçekten yaşamınız zor olacaktır. Karşılaşacağınız olaylar ve insanlar hayatımızı zorlaştıracaktır. Eğer bilinçaltımız paranın zor kazanılacağına inanırsa , para zor kazanılacaktır. Bu her durum için geçerlidir. Bilinçaltınızdaki inançlarınızın ne olacağını büyük ölçüde belirleyen şey sizin ona verdiğiniz bu talimatlardır. Bugüne kadar bilinçaltınıza yanlış inançlar yerleşmiş olabilir. Ancak bugünden sonra bunu değiştirmek sizin elinizde.

Bilinçaltı Yanlış İnançları

Eğer yaşamınızda bolluk bereket yoksa bilinçaltınızda olabilecek temel yanlış inançlar şunlardır;

• Ben iyi şeyleri hak etmiyorum.

• Ben değerli değilim

• Para kirli bir şeydir

• Parayı sevmiyorum, önemli olan başka şeyler var

• Çok paramız olursa eşim beni terk eder

• Çok param olursa gerçek dostum olmaz

• Ben zengin olacak kadar yeterli değilim.

Bu ve bunun gibi birçok yanlış inanç bilinçaltınızın Evrensel Çekim Yasası gereği kendisine refahın zıttı olan yoksunluk durumunu çekmesini sağlayacaktır.

Bu inançların önemli bir kısmı henüz siz küçükken yani bilinciniz tam gelişmediği zamanlarda bilinçaltına atılmış inançlardır. Genelde bu durumdan sorumlu olan anne babadır. Tabi çevre de var. Eğer ben bugün 40 yaşındaki Ali’ye sen yetersizsin dersem Ali bilinçli bir insan olarak buna istediği her tepkiyi verebilir. Bu telkini reddedebilir, kendini yanlış tanıttığını düşünerek düzeltmeye çalışabilir, benim iyi niyetimden şüphe edebilir ya da bunu kabul edebilir. Ama Ali’ye annesi 5 yaşındayken aynı şeyi söylediyse henüz bilinci gelişmemiş olan Ali bunu aynen kabul etti ve bu inanç bilinçaltına yerleşti.

Yıllar sonra Ali’nin bilinçaltındaki YETERSİZLİK inancı Evrensel Çekim Yasası gereği sürekli kendisini yetersiz hissedeceği durumları yaşamına çekmesine yol açacaktır. Bu yanlış inancın etkisi çoğu zaman dramatiktir. Sürekli yaşamında yetersizlik duygusu yaşayan Ali’nin mutlu olması kolay değildir. İş yerinde sürekli kendini başkalarıyla mukayese edebilir yada bir işkolik olarak kendine, kendini ispat etmeye çalışabilir. Ancak ne yaparsa yapsın bu yanlış inanç bilinçaltından silinip onun yerine “ Ben yeterli bir insanım” inancı yerleşmedikçe bir türlü tatmin olamayacaktır.

BİLİNÇALTI VE YAŞAMIMIZ

Bir insanın bilinçaltı sadece çocukluğunda gelişen yanlış inançlardan etkilenmez.

Kişinin farkına varmadan bilinçaltına verdiği talimatlar, başkalarının olumsuz telkinlerini kabullenmesi de en az çocukken yaşadığı olumsuz şartlanmalar kadar etkilidir. Sürekli kendisine “ Hayat çok zor” diyen bir insanın bilinçaltı bu telkini kabul ettiği anda kişinin karşısına bir çok zorluk çıkacaktır. Ya da çevresindeki insanlardan sürekli “ Ekmek aslanın ağzında” telkinini duyan bir insan, eğer kendini bu olumsuz telkinden koruyamıyorsa, bir süre sonra parasal zorluklar yaşamaya başlayacaktır. Yaşamımızdaki Bolluk ve Bereket noktasındaki sorunların büyük bir kısmı da bilinçaltınızdaki yanlış inançlardan kaynaklanmaktadır. Eğer şu anda mali durumunuzdan ya da yaşamınızdaki diğer şeylerden memnun değilseniz, yaşamınızda sevgi, mutluluk, dostluk yada sizin için önemli bir şeylerin eksikliğini hissediyorsanız bunun en önemli nedeni bilinçaltınızdaki hatalı inançlardır.

Bunları fark edin ve tek tek dönüştürün. Bunun üzerine düşünce kırma uygulayın, yani olumlu düşünceleri seçin ve diğerlerini eleyin. Düzenli olarak afirmasyonlar yapın, ama bunu yaparken her gördüğünüz olumlamayı almayınız, onun kurallara uygun olduğuna dikkat ediniz ve dilerseniz de size iyi gelen kendi afirmasyonlarınızı oluşturunuz. Sitemizde Ana sayfada afirmasyon başlığı var, oradan faydalanınız, size yol gösterecektir. Günlük yaşamda kullandığınız dil kalıplarına çok dikkat ediniz. Gerekirse kendi dil analizinizi yapınız. Farkındalık açısından harika olur.

Siz Bilinçaltını kurarsınız orası da yaşamınızı kurar. Bunu ya siz yaparsınız ya da orası bir şekilde kurulur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!