Kişisel Gelişim

Feynman Tekniği: En Etkili Öğrenme Yöntemi

Feynman tekniği ile daha kolay öğrenecek ve daha kolay hatırlayacaksınız. Feynman tekniği öğrenme ve hatırlama yeteneklerinizi katlayarak arttıracak bir yöntemdir.

Richard Phillips Feynman (1918-1988), 20. yüzyılın en önemli fizikçilerindendir. Özellikle kuantum elektrodinamiği alanındaki araştırmalarıyla tanınan Feynman, yine bu alandaki çalışmaları nedeniyle 1965’te Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Feyman dünyanın en zeki kişisi seçilmiştir.

Bir fikri gerçekten anlıyor musunuz yoksa bu fikrin tanımını mı biliyorsunuz? Bunu sınamanın bir yolu var. Buna Feynman Tekniği deniyor.

“Bir şeyi 6 yaşında bir çocuğa anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınız demektir” – Einstein

20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden Nobel Ödüllü Richard Feynman, yaşam boyu öğrenme konusundaki ünüyle de bilinen bir dehadır.

Feynman’ın derinlemesine ve özenle öğrenme üzerine önerdiği teknikler ve yöntemler, okulda, işte ya da hayatta herhangi bir konuyu öğrenmenize mutlaka yardımcı olacaktır.

İki tip bilgi vardır. Bir şeyin adını bilmeye yönelik olan bilgi ve o şeyi bilmeyi temel alan bilgi. Anlaşıldığı gibi bir şeyin adını ya da tanımını bilmek onu anladığınız anlamına gelmez. Bunu sınayan teknik Feynman Tekniği’dir.

Feynman Tekniği

Feynman Tekniği Adımları

1. Adım: Konuyu Belirleyin

Boş bir kağıt alın. Öğrenmek istediğiniz konunun başlığını yazın.

2. Adım: Konuyu Bilmeyen Birine Anlatır gibi Anlatın

Konuyu hiç bilmeyen birine anlatıyormuşçasına, mümkün olduğunca karmaşık ifadeler kullanmaktan kaçınarak öğrendiklerinizi yazın. Ya da gerçekten birine anlatın.

Bir çocuğun bile anlayabileceği kadar basit bir dil kullandığınızda kendinizi de konuyu daha derin bir seviyede anlamaya ve konular arasındaki ilişki ve bağlantıları basitleştirmeye zorlamış olursunuz.

3. Adım: Takıldığınız Noktada, Kaynağa Geri Dönün

2. adımda hatırlamakta ya da anlatmakta zorlandığınız yerler olduğunu fark ettiğinizde konu hakkında çalıştığınız kaynaklara geri dönün. Öğrendiklerinizi aktarabilecek hâle gelinceye kadar tekrar tekrar okuyun ve çalışın. Takıldığınız noktalara tekrar çalışın.

4. Adım: Basitleştirin ve Benzerlikler Kurun

Einstein’ın “Bir şeyi 6 yaşında bir çocuğa anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınız demektir” sözünden de anlayabileceğimiz gibi dilimizi basitleştirmek ve benzerlikler kurmak anlamayı kolaylaştıracaktır.

Konuyu hem basitleştirin hem de günlük yaşamdan örnekler verin ve benzerlikler kurun.

Bu harika yöntem öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda farklı düşünme şekillerine pencere açarak fikirleri yeniden inşa etmemizi sağlıyor. Fikir ve konuları daha derinden anlamamızı kolaylaştırıyor. Zihni açıyor. Konuları gerçekten anlamamızı ve derine inmemizi sağlıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!