Kişisel GelişimYaşam

HİKAYE: ÇATLAK TESTİ

Bir Öğreti

     Hikaye anlatımları konunun sunumunu kolaylaştırır, keyifli hale getirir ve ince mesajları verir. Hikaye öğretici de olabilmektedir.

Hikaye anlatımları yaşamda bizlere yeni bakışlar kazandırmaktadır. Hikayeler konunun özünü vermekle beraber ince noktalarına da dikkat çekmektedir.

İşte o öğretici hikayelerden bir hikaye:

HİKAYE: ÇATLAK TESTİ

Çin’ de bir adam, her gün boynuna dayadığı kalın sopanın iki ucuna asılı testilerle dereden su taşırmış evine.

      Bu testilerden birinin yan kısmında çatlak varmış. Diğeri ise hiç kusursuz ve çatlaksızmış ve her seferinde bu kusursuz testi adamın doldurduğu suyun tümünü taşır, ulaştırırmış eve. Ama her zaman boynunda taşıdığı testilerden çatlak olanı eve yarı dolu olarak varırmış.

    İki sene her gün bu şekilde geçmiş. Adam her iki testiyi suyla doldurmuş ama evine vardığında sadece 1,5 testi su kalırmış…

    Tabi ki kusursuz, çatlaksız testi vazifesini mükemmel yaptığı için çok gururlanıyormuş… Fakat zavallı çatlağı olan kusurlu testi utanıyormuş. Doldurulan suyun sadece yarısını eve ulaştırabildiği için de çok üzülüyormuş.

     İki yılın sonunda bir gün, görevini yapamadığını düşünen çatlak testi, ırmak kenarında adama şöyle demiş:

   “Kendimden utanıyorum. Şu yanımdaki çatlak nedeniyle, sular eve gidene kadar akıp gidiyor. “

    Adam gülümseyerek dönmüş testiye;

“Göremedin mi? Yolun senin tarafında olan kısmı çiçeklerle dolu. Fakat kusursuz testinin tarafında hiç yok. Çünkü ben başından beri senin kusurunu, çatlağını biliyordum. Senin tarafına çiçek tohumları ektim. Ve her gün o yolda ben su taşırken, sen onları suladın. İki senedir o güzel çiçekleri toplayıp, masamı süslüyorum. Sen kusursuz olsaydın, o çatlağın olmasaydı, evime böyle güzellik ve zarafet veremeyecektim” diye cevap vermiş.

Belki bizlerin de nice kusurları güller açtırıyordur da haberimiz yoktur.

Onları itmek ya da yok saymakla değil kabul etmekle dönüşüm yaşar insan.

Eğer sen onları kusur görüyorsan görme, onları kusur değil fırsat olarak gör, eğer onları birer yara görüyorsan görme, eğer gerçekten yara iseler de bak ne diyor Mevlana ”yaralarından nice güller çıkarır yaradan”.

Sen yeter ki güzel bakmayı bil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!