İşYaşam

JAPON 5S KURALI

Japon 5S kuralı, kaliteli bir çalışma ve yaşam ortamı oluşturmak ve bu ortamın sürekliliğini sağlamak için geliştirilen bir tekniktir. Çalışma ve ortam koşullarını performans, konfor, güvenlik ve temizlik açılarından en iyi hale getirme amacı taşıyan bu teknik ülkemizde Japon 5S tertip düzen sistemi olarak anılmaktadır fakat tam karşılığı 5S işyeri ve ortam organizasyonudur.

5S sistemi, sadece tertip ve düzenden fazlasını amaçlamakta, işyerini veya yaşam alanlarını daha ergonomik, güvenli ve verimli hale getirme amacı taşıyan bir sistemdir.

5S kuralı, 1950’lerde Japonya’da ortaya çıkmış olmakla birlikte Japonca Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu, Shitsuke kelimelerinin slogan haline getirilmiş halidir. Bu kelimeler sırasıyla Ayıklama, Düzen, Temizlik, Standartlaştırma ve Disiplin anlamlarına gelmektedir.

Ayrıca son yıllarda gösterdiği teknolojik başarıları ile her geçen gün dünya ekonomisinde daha fazla söz hakkına sahip olan Japonya’da girişimciliğin en önemli ipuçlarından biri ise 5S kuralı olarak biliniyor.

Siz de daha kaliteli bir girişimcilik başarısı, daha kaliteli bir yaşam standardı ve başarı yakalamak istiyorsanız, belki de işin sırrı Japonların 5S kuralını göz önünde bulundurmanız olabilir.

JAPON 5S Kuralı Uygulama Adımları

         1.SEİRİ                    SINIFLANDIRMA (Ayıklama)                       

         2.SEİTON                DÜZENLEME (Yerleştirme)

         3.SEİSO                  TEMİZLİK

         4.SEİKETSU            STANDARTLAŞTIRMA                                       

         5.SHİTSUKE            DİSİPLİN (Kuralları takibi ,sürekliliğin sağlanması)

JAPON 5S KURALLARI: Ayıklama (Seiri)

İş ya da yaşam ortamında gerekli, gereksiz malzemeleri ayıklayarak tasnif etmek,  sınıflandırmaktır. İşletmedeki ve yaşam ortamındaki her malzemenin doğru yerinde bulundurulması amacıyla yapılan düzenlemeye sınıflandırma denir. Neyi saklamalı, neyi atmalı, işe nereden başlamalıyız? Gereksiz malzemelerden kurtularak işe başlamalıyız.

Çalışma ve yaşam alanında sürekli olarak ihtiyaç duyulmayan malzemelerin atılmasıdır.

Ayıklama adımının iyi yapılması diğer adımların etkili olması açısından çok önemlidir.

Düzen (Yerleştirme) (Seiton)

Genel düzen ve tertiptir. Her şeye bir yer ve her şey yerli yerinde olarak tanımlanabilir.

Rahat çalışma ortamının ve yaşam alanının vazgeçilmez bir unsuru olarak görülen DÜZEN sisteminde , her şey elinizin altında ve bildiğiniz yerdedir. Düzenleme , gerekli olan şeyi ararken ve geri koyarken zaman israfını önlemektir.

Temizlik (Seiso)

Amaç, tertemiz bir çalışma ortamı ve yaşama alanı oluşturmaktır. Çünkü; toz, kir ve atıklar, dağınıklığın, disiplinsizliğin, verimsizliğin kaynağıdır.

Her insan günlük yaşantısını geçirdiği, çalışma ve yaşama alanlarını kendi sağlığı açısından  temiz  tutma  alışkanlığı kazanmak zorundadır. Her zaman temiz çevrede yaşamak medeni bir insan olmanın ilk şartıdır.

İşyeri ve yaşam alanı temizliği ve düzeni, diğer bir çok problemi daha başlamadan ortadan kaldıran bir etkendir.

Standartlaştırma (Seiketsu)

Amaç,  iyi bir çevre düzeni, yaşam alanı ve iş yeri ortamı oluşturmak ve bunu sürdürmektir. Yapılmış olan düzenlemeyi ve temizliği devamlı hale getirebilmek için her şey belirli kural ve şartlara bağlanarak tekdüze hale getirilmelidir.

Standartlaştırma adımı, diğer adımların sürekliliğinin sağlanması için oluşturulması gerekli standartlar, kontroller ve iyileştirmelerin bütünüdür.

Standartlaştırma ile her bir adımda yapılacak işler standart hale getirilerek kontrolü kolaylaşır ve hataların bulunması sağlanır. Standartlaştırma, diğer 3 adımın daha etkili yürütülmesini sağlar.

Disiplin (Shitsuke)

Amaç; kurallara uymak ve takip etmektir. Sadece sınıflandırma, düzenleme, temizlik ve standartlaşmayı  yapmak işletmede ya da yaşam ortamında verimliliği sağlamak için yeterli değildir.

Bunların devamlı ve kalıcı olabilmeleri disiplin gerektirir. Yani kuralların günlük birer alışkanlık haline getirilmesidir. Kurallara uymak ve bunları alışkanlık haline getirmek için önce hedefinizi tayin ediniz. Yani bu kuralla nereye varmak, neyi gerçekleştirmek istiyorsunuz? Sonra; unutulmayacak alışkanlıklar geliştiriniz.

Özetle diğer adımların sürekliliğini sağlamak için standartlaştırma adımı ile belirlenen standart ve kuralların düzenli olarak kontrol edilmesidir. Disiplin adımı, diğer 4 adımı birbirine bağlayan çalışmadır.

              5S; –          Bir devrim hareketidir. –          5S’ yi başarırsanız pek çok şeyi başarırsınız. –          5S düşünce yapımızın değişmesi gerektiğini söyler. –          Toplam kalite ortamı oluşturmanın 5 adımıdır. –          Sıfır hata elde etmenin sırrıdır. Gerek özel ,gerekse iş hayatımızda başarıya , mutluluğa giden yoldur.
YAŞAMIN HER ALANINDA BAŞARI VE VERİMLİLİK İÇİN UYGULANABİLİR 5S TEKNİĞİDİR.

: https://www.kuantumbilincalti.com/coklu-detoks/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!