MeditasyonYaşam

KALBİN ZEKASI VE KALP MEDİTASYONU

Kalbin zekası vardır ve kalbin beyninden daha önce olacakları hissettiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. İkinci beyin kalbin zekasıdır. Kalp bir organ olmaktan çok çok daha fazlasıdır. Kalbin zekası, gizemi ve sırları vardır.

Geçmişten şimdiye kadar uzanan dönemimizde çoğunlukla öğretilen mantıklı olmak, duygularımızdan ziyade aklımızla hareket etmek üzerineydi. Aklımızı kullanmakta elbette bir sorun yoktur. Peki, duyguların merkezi olarak kabul edilen kalbimizi bu kadar arka plana itmek, koşulsuza sadece beynimize bakmak, kalbimizden geçeni göz ardı etmek birçok şeyden vazgeçmek demektir. Mantık mı, yoksa kalp mi?

Gerçeği ancak kalbin gözü görebilir.

Heartmat Institude’da Dr. Rollin McCraty tarafından yapılan çalışma, kalbimizin bilinenin ötesinde mucizevi diyebileceğimiz sezgisel zekasını gözler önüne seriyor.

Bu çalışmada 26 katılımcıya 30 resim gösterildi. Bazıları saldıran bir yılan, araba kazası gibi duygusal olarak yüksek uyarıcı, bazısı ise doğa manzarası gibi nötr uyarıcı resimlerdi. Katılımcı bir bilgisayar ekranı karşısında oturuyor ve bir yandan EEG ile beyin dalgaları, diğer yandan EKG ile kalp atışları takip ediliyordu. Katılımcının mouse’a her tıklamasından 6 sn. sonra, 3 sn. süreyle ekranda rastgele bir resim gösterildi. Ardından ekran 10 sn. karardı. Sonra tuşa tekrar basmaları istendi ve bu işlem 30 kez tekrar edildi. Veriler incelendiğinde sonuç şok ediciydi.

Katılımcılar fotoğrafı gözleriyle görmeden sanki kalp resimleri biliyor gibiydi. Eğer resim yüksek uyarıcı bir resim ise kalp resim görünmeden önce 5 saniyeliğine yavaşlıyor, eğer düşük uyarıcı bir resimse kalp hızlanmaya başlıyordu. Yani bilgi önce kalbe geliyor oradan beyne iletiliyor, daha sonra vücut tepki veriyordu. Tüm bunlar olay gerçekleşmeden saniyeler önce oluyordu.

Bu çalışma kalbin zaman ve mekan sınırı olmayan, bilinçli zihnimizle algılayamayacağımız bir şekilde olacakları önceden sezdiğini göstermekte.

Hani “İçime doğdu”, ya da “Malum oldu” denir ya işte bilimsel ispatı.

Kalbin Zekası Üzerine Bulgular

Son yıllarda yapılan nöro-kardiyoloji çalışmalarında kalp ile ilgili elde edilen diğer şaşırtıcı bilgiler şunlardır:

  1. Kalbin manyetik alanı beyninkinden yaklaşık 5000 kez daha güçlü ve vücuttan bir kaç metre uzakta ölçülebiliyor.
  2. Kalp duygularımıza göre değişen eletromanyetik dalgalar yaymakta.
  3. Kalp, beyinden ve otonom sinir sistemimizden bağımsız yaklaşık 40.000 nörondan oluşan bir ağa sahiptir. Yaklaşık 40.000 nörona ve beynin muhteşem bir uzantısı olmasını sağlayacak özel fonksiyonlara sahip nörotransmitter ağlarına sahiptir. (matematikçi ve bilinç araştırmacısı Annie Marquier, kalbimiz yaklaşık 40.000 nörona sahiptir.)
  4. Kalp beyne, beyinin gönderdiğinden daha fazla sinyal göndermekte ve bu sinyaller duygusal deneyimimizi etkilemekte.
  5. Kalp sinir sisteminde, aynı beyindeki gibi, tüm vücut üzerinde bir etkiye sahip çeşitli nörotransmitterler ve hormonlar salgılanır: noradrenalin, dopamin ve oksitosin. oksitosin, anne sevgisini, dayanışmayı, hoşgörüyü, anlayışı ve sosyal davranışı etkilediği için “aşk hormonu” olarak adlandırılır.
  6. Anne rahmine düşen zigotta beyinden önce kalp oluşur ve atmaya başlar. Annenin beyin dalgaları bebeğin kalp atımlarıyla senkronizedir.
  7. Kalp duygusal zekâya sahip bir organdır sakin, dengeli, gerçek ve tamamen tatmin olmakla bağdaştırılan olumlu duygular beslediğinizde kalp atışlarınız ritmik ve düzenlidir.
  8. Kalbin pozitif duygularla sağlığı güçlendiren inanılmaz bir yapısı vardır. Hatta bazen kalp çeşitli hormonlar kullanarak duygularımızı düzenler.
  9. Kalp nörotransmitterler, proteinler ve destek hücrelerden meydana gelen oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. kalp, herhangi bir organdan daha çok, bazı uyarıcılara dayanarak kendi kararlarını verebilen duygusal bir organdır. Nörologların ve kardiyologların da belirttiği gibi kalp beyinden bağımsız olarak hareket edebilir.

Kalbiniz sizinle sürekli konuşuyor, hiç durmadan. Ancak zihnin gürültüsü içinde onu duyamıyoruz. O’na kulak verebilmek için farkındalığımızın yüksek olması gerekiyor. Farkındalık, meditasyon ve nefes gibi çalışmalar zihindeki bu karmaşa kalbimizin sesini daha güçlü duymamıza olanak sağlar.

Kalp Meditasyonu

Bu meditasyonu 21 gün boyunca günde 10 dk. düzenli yapmanız, kalbinizin sesini daha güçlü duymanıza, yaşantınızda olumlu gelişmelere kapı açacaktır.

Sakin mekanda, rahat bir pozisyonda oturun ve gözlerinizi kapatın.

Zihninizi nefesinize odaklayın. Nefes alırken 4’e kadar nefes verirken de 8’e kadar sayınız ve birkaç defa buna devam ediniz. Hem beden oksijenleşir hem alfa durumu gelişir hem de odaklanma kolaylaşır.

Şimdi dikkatinizi göğüs kafesinize çevirin ve nefes alıp vermeye devam ederken, her nefes alışta havanın göğüs kafesini, akciğerlerinizi dolduruşunu gözlemleyin. Göğsünüzdeki hislere odaklanın. Kendinizi bir şeyler düşünürken her an yakalayabilirsiniz ve bu normaldedir. Fark ettiğiniz anda dikkatinizi yine nefesinize getirin. Gelen düşüncelere önem vermeyin.

Şimdi dikkatinizi kalbinizi çevirin. Yavaşça nefes alıp vermeye devam ederken kalbinizin atışlarını içinizden hissedin. Nasıl ahenkle, hiç durmadan, yorulmadan attığını bir süre gözlemleyin ve takip edin.

Ardından kalbinizin içinden mor, pembe, yeşil ya da beyaz parlak bir ışığın yanmaya başladığını, giderek güçlendiğini, yavaş yavaş tüm göğüs kafesinizin bu ışıkla aydınlandığını, ışığın giderek büyüyerek tüm bedeninizi doldurduğunu zihninizde görün ve imgeleyin.

Nefes alıp verirken kalpten bedeni saran bu ışığı hissederek biraz bekleyin ve çalışmayı bitiriniz.

Ne güzel demiştir Şems, klavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil. https://www.kuantumbilincalti.com/kuantum-uygulama/

“ Kalp sırrına erenler ne yapar bilir misin?
Kızmazlar… Küsmezler… Kırmazlar… Kırılmazlar…
Her şeyde bir güzellik bulurlar.”

 Hz. Mevlana

SONRAKİ YAZI KALP VE 3 BEYİN BAĞI

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!