Yaşam

KALP VE BEYİN BAĞLANTISI

Kalp nörotransmitterler, proteinler ve destek hücrelerden meydana gelen oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Peki, bunlar hayati olan bu organımızın duyguları olduğu anlamına mı geliyor? Burası kan pompalama dışında neler yapıyor? Kalp sadece bir organ mı? Kalbin bir organ olması dışındaki özellikleri üzeri pek çok araştırma yapılmıştır ve yapılmaya da devam ediliyor. Önceki yazıda bu araştırmaların bir kısmından bahsedilmişti. https://www.kuantumbilincalti.com/kalbin-zekasi-ve-kalp-meditasyonu/

Kalp, herhangi bir organdan daha çok, bazı uyarıcılara dayanarak kendi kararlarını verebilen duygusal bir organdır. En ilginç yanı ise, bazı nörologların ve kardiyologların da belirttiği gibi kalp beyinden bağımsız olarak hareket edebilir. Dahası bu deneyle test edilebilir.

Kalbin ve beynin arasında kurulan bir dizi bağlantı sayesinde bunun nasıl gerçekleştiği gözlemleniyor.

Sevmek, güzel duygular beslemek için kalpte huzur olmalıdır.

Kalp Bağlantılarına bakacak olursak;

Birinci Bağlantı

Kalpteki bütün hücrelerin %67’sini sinir hücreleri oluşturur.  Bu özel bölge, alınan organik uyaranlara dayalı olarak beyne bağımsız şekilde bilgi gönderebilen tek organdır.

İkinci Bağlantı

Kalbimiz homeostazdan (psikolojik denge) sorumludur. Yani kalbimiz pek çok hayati fonksiyonunun yanı sıra duygusal dengeden de sorumludur. Bunu, stresi azaltıp oksitosin gibi hormonların salgılanmasını artırarak yapar. Bu şekilde ek bir endokrin bezi görevi görür. Başka bir deyişle amigdala ile ortak çalıştığı söylenebilir.

Üçüncü Bağlantı

Kalbimiz, çok güçlü bir elektromanyetik iletişim sistemine sahiptir. Beyinden yaklaşık 5000 kat güçlüdür.

Ancak elektromanyetik alanı duygulara bağlı olarak değişir. HeartMath Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar gösterdi ki, kişinin duygularının niteliği kalbin yarattığı elektromanyetik alanı değiştirebilir veya düzenleyebilir.

Oldukça merak uyandırıcı bu sonuca göre deneyimlediğimiz gibi, pozitif duygular gerçek psikolojik denge sağlıyor.

Birer organ olan kalp ve beyin tarafından yönlendirilen bizler  enerji, duygu ve algının mükemmel bir birleşimiyiz. 

Kalp, yalnızca dolaşım sistemine kan pompalayan bir organ olmanın ötesinde bizi insan yapan duyguların kaynağıdır. Kallp bir organ olmanın çok ötesinde özelliklere ve bir sisteme sahiptir. Dengeli, mutlu, huzurlu, sevgi dolu, keyifli bir yaşam için olması gerektiği şekilde (doğru yönde) kalbin beslenmesi ve fark edilmesi gerekir. https://www.kuantumbilincalti.com/arinma-affetme-bag-koparma/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!