Yaşam

KEDİ MIRILTISI VE KEDİLERDE BULUNAN GİZEM

Kedi mırıltısı çoğu zaman merak edilmiş ve kedilerin bir gizemi olduğuna inanılmıştır. Kedilerimiz, onları sevip gıdıkladığımızda mırıldanabilir, ancak bu, varsaydığımızdan çok daha karmaşık bir iletişim şeklidir. Kediler bir şeyler anlatır, enerjileri görür ve algılar. Mırıltıları özel bir titreşimdir ve şifalı olduğu tespit edilmiştir.

Bu konu ile ilgili hem bilimsel hem de spiritüel araştırmalar vardır. Muhtemelen öğrendiklerinizden sonra hemen bir kedi edinmeyi düşünmeye başlayacaksınız.

Bir kedi gıdıklandığında veya sevildiğinde patlayan zevkli bir törpü, bir sahibinin kucağına yayılan sayısız seansın müziği. Ama bu tam hikaye değil. Kedinin mırıltısında makul bir şekilde beklediğinizden çok daha fazlası oluyor.

Daha fazla araştırmayla, gürültünün kedinin gırtlağındaki kaslardan gelmesi daha olası görünüyordu. Hareket ettikçe, gırtlağın ses tellerini çevreleyen kısmı olan glotisi genişletir ve daraltırlar ve kedi her nefes alıp verdiğinde hava titreşir. Sonuç? Bir mırlamak.

Bilim artık sürecin bu olduğundan oldukça emin olsa da, tepkiyi neyin tetiklediğine dair kesin bir cevap yok. En büyük ipucu, kedinin beyninin derinliklerinde bulunan, aksi takdirde net bir amacı olmayan sinirsel bir osilatördür.

Kedi Mırıltısı Anlamı

İnsanlar, mırıldandıklarında mutlu olduklarını varsayarlar. Bu her zaman böyle değildir – Marjan Debevere

Bu alanda araştırma yapan Debevere, mırıltıyla ilgili gizemin bir parçası, “gıdıklanmayı sevdikleri yerlerde onları gıdıkladığımızda” kedilerin mırıldandığını fark etmemizdir. Yine de biz yokken mırıldanıyorlar ve bu mırıldanmanın boyutu kişiden kişiye değişiyor. “Tüm kediler farklıdır, bazıları ara ara mırıldanır ve bazıları sürekli mırıldanır” diyor. 

Debevere, “Şimdiye kadar [barınaklarda] 3.000’den fazla kedinin fotoğrafını çektim ve ikisi aynı değil,” diyor. “Ölürken ve uyutulduğunda birçok kedinin mırıldandığına şahit oldum. 

San Diego Humane Society’nin bir veteriner hekimi ve CEO’su Gary Weitzman, “Bunu anlamaya yeni başladık ve cevaplanandan daha fazla cevaplanmamış soru var” diyor. “Mırıltı genellikle kediler için hoşnutluğu temsil ederken, aynı zamanda gerginliği, korkuyu ve stresi de ifade edebilir. Neyse ki, daha sıklıkla birincisinin bir göstergesidir.

“On yıllardır mırıldanmanın bir iletişim biçimi olduğu düşünülüyordu. 2000’lerin başlarında, mırıldanmanın bunun dışında başka amaçları olduğunu varsaydık. Elizabeth von Muggenthaler, Karen General ve diğerlerinin çalışması, amacının daha iyi anlaşılmasına yol açtı. Mırıldanmanın iletişim, yatıştırma ve iyileştirici özellikleri olması muhtemeldir, “diyor Weitzman.

Kediler birkaç günlük olduklarında mırıldanmaya başlarlar, bu da annelerinin beslenme zamanı için onları bulmalarına yardımcı olur. Bu, beslenirken mırıldanan veya bir insanı yemek vakti olduğuna ikna etmeye çalışırken önceden mırıldanan bazı yetişkin kedilerde devam edebilir. Bazıları yeni ortamları dikkatlice araştırırken yüksek sesle mırıldanır. Kediler ayrıca ürktükten sonra veya bir köpek tarafından kovalanmak gibi stresli dönemlerden sonra mırıldanabilirler.

Aktiviteden kaynaklanan titreşimlerin fiziksel olarak canlandırıcı olduğu düşünülmektedir – kedinin stresten sonra kendini ‘iyileştirmesinin’ bir yoludur.

 Bir hipotez, mırıltıların güçlü bir iyileştirme eylemi olduğudur. Aktiviteden kaynaklanan titreşimlerin fiziksel olarak canlandırıcı olduğu düşünülüyor – kedinin stresten sonra kendini “iyileştirmesinin” bir yolu. 20 Hz ile 150 Hz arasında değişen bu titreşimlerin frekansının , basınca tepki olarak kemikler sertleştikçe kemik büyümesini desteklediği düşünülmektedir . Diğer frekanslar dokuya benzer bir şey yapabilir.

Kedi Mırıltısı Frekans Yayar

Weitzman, “25-100Hz frekanstaki mırıltılar, insanlar için terapötik tıpta yerleşik iyileşme frekanslarına karşılık geliyor,” diyor ve ekliyor: “Araştırmacılara göre kemik, 25-50 Hz’e ve cilt ve yumuşak dokulara yaklaşık 100 Hz’ye yanıt veriyor.”

Bu nedenle, uyurken kedilerin görünür bir memnuniyetle mırıldandığını görüyoruz. Gerçekte, bu bir tür kendi kendini onarma şeklidir. Tabi Çevreye de aynı etkiyi yayarlar.

Kediler, aşırı efor nedeniyle yaralanmayı önlemenin bir yolu olarak, artık günün çoğunu dinlenmeyi içeren normal davranışlarını uyarlamış olabilirler. Mırıltı, dinlenirken kemik ve dokuları iyi durumda tutmanın düşük enerjili bir yolu olarak gelişmiştir.

Ve mırlamak sadece kedilerin kendilerine faydası olmayabilir. Bir kediyi sevmek uzun zamandır bir stres atma biçimi olarak görülüyor – kedi sahibi olmak felç veya kalp hastalığı riskini üçte bir oranında azaltabilir. Aynı frekanslarda mırıldanan kediler de bize iyi gelebilir.

Bir kedinin mırıltısına sakinleştirici bir uyarıcı olarak yanıt veririz. – Weitzman

Weitzman, “Mırıldamanın insanlar için büyük bir yararı olduğunu düşünüyorum” diyor. Devamında ise “Fizyolojik faydaları bir yana, mırıldanmanın psikolojik etkilerine her zaman yanıt verdik. Bir sahile karşı dalgaları izlemek gibi bizi sakinleştirir ve memnun eder. Bir kedinin mırıltısına sakinleştirici bir uyarıcı olarak yanıt veririz ve hatta genetik olarak daha fazla eğilimli kedileri seçmiş olabiliriz.”

Mutlu bir kedinin mırıltısı insan sağlığına da faydalı olabilir (Kredi: Alamy)

KONUNUN DEVAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ: https://www.kuantumbilincalti.com/kedi-miriltisi-ve-kedilerde-bulunan-gizem-2/

Ek Okuma: https://www.kuantumbilincalti.com/hastaliklar-dua-ile-iyilesir-mi/

: https://www.youtube.com/channel/UCl-AAk098gq_1rGrO2qPXOw?view_as=subscriber

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!