MeditasyonYaşam

RELAKSASYON UYGULAMASI

Releksasyon Uygulaması

Relaksasyon uygulaması genel bir rahatlama ve gücünü geri kazanma uygulamasıdır. Oto-telkinin bilimsel gevşeme aşamasının genel uygulama halidir. Bu uygulamayı hayatınızın her alanında ve özellikle günlük yaşamda rahatlamak, gevşemek, kaygı durumlarını düşürmek için kullanabilirsiniz. Rahatlamak ve sakinleşip gevşemek için konunun uzmanlarca da önerilen bir uygulamadır.

Amaç

Tüm rahatlama tekniklerinde amaç bedeni ve zihni denetim altına almaktır. Bütün teknikler bu yolla gevşemeyi sağlar.

Relaksasyon uygulaması kişinin huzur bulması ve rahatlamasını sağlamak üzere geliştirilen metotlardan ibarettir. Görüşlere göre meditasyon tek başına relaksasyon için yeterli olmuyor. (Releksasyon için meditasyon öncesi uygulama yapmak gerekiyor). Relaksasyon meditasyonun bölümlerinden birisidir ve derin uyku, istirahat ve meditasyona giriş kapısıdır. Relaksasyon sağlanmadan hem meditatif konuma gelinemiyor hem de meditasyondan beklenen verim alınamıyor.  Relaksasyon uyku ve hareketsizlikle eş tutulsa da meditasyonla birlikte iç huzurun ve farkındalığın kombinasyonunu sağlamaya çalışır, enerjiyi yeniler, dikkati artırarak zihnin daha etkin olarak kullanılmasına izin verir. Relaks olmak, sorumluluktan kaçmak yerine hüner ve beceriyi geliştirerek korku ve gerilimden uzak olarak durum ve sorumluluklarla baş etme yeteneğidir. Yani rahatlayıp durumlardan uzaklaşmak değildir; enerji toplamak, zihni doğru kullanmak, duygusal ve zihinsel baskıları gidermek, performans ve gücü ortaya çıkarmaktır.

Çeşitli relaksasyon teknikleri bulunmaktadır. Aşağıda bunlara değinilmiştir. Adımları sırayla yapınız.

Uygulama Adımları

  • Öncelikle çalışma için çalışmaya yardımcı araç belirleyin. Tekrarlayan söz ve cümleler, dualar, Esmalar, sayı sekansları, deyim ya da sözcük öbekleri olabilir. Sizin için anlamı olan diğer sözleri (afirmasyonları vb) veya doğal sözleri (sevgi, huzur, sakinlik gibi) kullanabilirsiniz. Burada bunları belirleyiniz.
  • Şimdi rahat bir pozisyonda oturunuz.
  • Gözlerinizi kapayınız. Sakince ve doğal olarak nefes alıp vermeyi başlatınız.
  • Kaslarınızı gevşetiniz. Yani ayaklardan başlayarak her bir beden bölgesine sırayla başınıza kadar düşünsel olarak odaklanınız ve oraların gevşediğini düşününüz ve bunu hayal ediniz. Bu aşamada doğal olarak nefes alıp veriniz. Bu kısmı bir kaç dakika rahat ve sakince yapınız.
  • Şimdi seçtiğiniz (ilk kısımda belirlediğiniz çalışma aracını) şeye odaklanınız ve onu (örneğin afirmasyon ya da bir Esma-ül Hüsna) sessizce ya da hafif sesle tekrar ediniz. Sadece ona odaklanıp ve onu tekrar ediniz.
  • Bu sürede diğer düşünceler aklınıza geldiğinde kendi haline bırakın ve tekrarlarınıza nazikçe dönün ve devam edin. Buna 10-20 dakika kadar devam ediniz.
  • Bu süreden sonra hemen ayağa kalkmayıp biraz daha sessizce oturmaya devam edin, diğer düşüncelerinizin geri dönmesine izin verin ve asla onları bastırmayın. Gelsinler ki yüzleşeceğiniz ve kabul edeceğiniz bir şey varsa bunu yapıp ve akışa bırakabilesiniz. Kalanlarını ise kendi haline bırakınız.  Şimdi gözlerinizi açınız.
  • Günde 1 yada 2 kere bu tekniği tekrar edebilirsiniz.
  • Kişiler relaksasyon uygulama sürecinde stresin etkilerine karşı duran, alternatif yanıtlar verirler. Çünkü güç ve enerjilerini toplarlar, performanslarını ortaya çıkarırlar, bedensel ve zihinsel olarak gevşerler. Dr. E. Alptekin’e göre uygulama sürecinde oksijen tüketimi, karbondioksit atılımı, kalp hızı, solunum hızı, kanda biriken laktik asitte azalma olur, Kan basınçları sabit kalırken, iskelet kası Kan akımında artış olur.
  • Relaksasyon uygulamasının olumlu sonuçları birçok bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır. Örneğin elde osteoartrit (kireçlenme) olan hastalarda yapılan bir çalışmada ağrıda iyileşme ve eklem hareket açıklığında artış gösterilmiştir. Tai chi denilen rahatlama egzersizlerinin yaşlı hastalarda uygulanmasının sonucunda dengede iyileşme ve düşme riskinde azalma izlenmiştir. Depresyon hastalarında uygulanan rahatlama egzersizleri sonucundaysa antidepresan ilaç kullanımında azalma olduğu belirlenmiştir.

Faydaları

Tüm rahatlama tekniklerinde amaç bedeni ve zihni denetim altına almaktır. Bütün teknikler bu yolla gevşemeyi sağlar. Düşünsel ve duygusal baskılar azalır ve bunlar zamanla pasif hale gelir, yani etkinliğini yitirir. Zihin daha berrak işlemeye başlar. Fiziksel olarak da önce çizgili kaslardaki (çizgili kas, isteğimize bağlı olarak çalışan iskelet kasları olarak bilinen kas çeşidine denir, istemli olarak çalışan kaslardır) gerginlik azalırken dolaylı olarak iç salgı, kalp, Kan basıncı ve solunumda düzelme meydana gelir. Bunlarla beraber odak ve enerjinizi de doğru noktalara kanalize etmeye başlarsınız.

Bu uygulamayı hergün alışkanlık haline getirerek yaparsanız stress ve depresyon, zihin ve beden gerginliği gibi istenilmeyen durumlardan her zaman uzak olursunuz. Ayrıca bu uygulama ile zihin ve beden gevşeme fırsatı bulacağı için de beden kendini tamir edecek ve yenileyecektir.

Günlük uyguladığınız afirmasyonlar, olumlamalar, sayı sekansı çalışmaları, Esma-ül Hüsna çalışmaları varsa bunları bu uygulama ile yapabilirsiniz. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Hem günlük çalışmalarınızı (olumlama, sekasn gibi) bu uygulama ile yaparsanız bu çalışmaların etkisini de kat kat artırmış olursunuz. Çünkü uygulamada zihin ve beden gevşer, zihin ve beden gevşeyince siz de alıcı konumuna geçersiniz.

Zihnin etkileri ek okuma: https://www.kuantumbilincalti.com/zihnin-yasam-kosullarina-etkisi/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!