MeditasyonNefes

SUFİ MEDİTASYONU

Ruhsal Aydınlanma ve İçe Dönme

Sufi meditasyonu da meditasyon türlerinden birisidir ve içe dönme, ruhsal aydınlanma noktasında size çok destek olacaktır.

Meditasyon kişinin iç huzurunu, sükunet ve değişik şuur hallerini elde etmesi ve öz- varlığına  ulaşmasına olanak veren, zihni denetleme teknikleri ve deneyimleridir. Meditasyon aynı zamanda odaklanmadır. Olanı takip etmedir. Zihnin ve çeşitli duyguların baskılarından uzaklaşmak demektir. Zihni sakinleştirme ve denetlemedir. Böylece zihnin ve baskıcı duyguların hayatımıza müdahalesine izin vermemek, onların sınırlarını aşmak, zincirlerimizi kırmaktır.

Meditasyon uygulamasının çok çeşitli nedenleri olsa da genel iki amacı vardır. Birincisi, içsel büyüme ve içsel yolculuğu sağlama, ikincisi de yaşamdaki gerilimleri bedensel anlamda rahatlatma, kontrollü düşünme ve farkındalık kazanmadır.

Meditasyona yeni başlayanlar, bir süre sonra yaşamlarındaki ruhsal  boyutun ve rahatlama halinin farkına vararak bundan heyecan duyacaklardır. Meditasyonun getireceği yeni aydınlık yaşam, size yeni gözlerle görmeyi, yeni kulaklarla duymayı, yeni bir bakışı, yeni düşünce modelini, yeni ruhsal uyanışları sağlayacaktır.

Bunlar doğru yapılan tüm meditasyon türleri için geçerlidir. Ancak çeşitli yerlerde gördüğünüz ya da karşınıza çıkan farklı âlemlere yapılan ve farklı yerlere doğru yapılan, farklı yerlerle bağlantıya geçmek için yapılan, bilmediğiniz diğer boyutlara doğru yapılan ve o boyutlarla bağlantıya geçmek için yapılan meditasyonlar bırakın size fayda vermeyi size zarar da vermeye başlar. Bu tür olanlarda özünüzle bağlantıya geçme ve içe dönme değil sizin dışınızda olan şeye ya da şeylere gitme ve oralara dokunma vardır. Bu sizi özünüzden daha da uzaklaştıracağı gibi sizi, sizin bilmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ve size zarar vermeye başlayan bir alana taşır. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Sufi Meditasyonu Etkisi

Sufi meditasyonu teknikleri de doğru ve sürekli uygulandığı takdirde ruhsal gelişim ve  içsel büyüme kendiliğinden oluşacaktır. Adeta bir çiftçinin toprağı hazırladığı gibi, sufi meditasyonu da sizi hazırlayacaktır. Toprak hazırdır ve bitkiler süreç içinde kendiliğinden meyve vermeye doğru ilerlerler. Sufi meditasyon ile içsel gelişim ve değişim de kendiliğinden oluşan bir süreç olacaktır.

Ruhun beden toprağında yeşerip kendi kendiliğinden çiçek açması ile oluşan yüksek şuur ve bilinçlenme hali ancak düzenli ve sürekli sufi meditasyon ile gerçekleşecektir.

Sufi meditasyon sadece sessizce oturup, bir süre içe dönme hali değildir. Meditasyon sayesinde kazanılan ruhsal boyut ile gözlerinizi açtıktan sonra da devam edecektir. Ruhsal boyut deneyimi günlük yaşamınızın bütününde etkisini sürdürecek ve fark edemediklerinizi fark edecek, göremediklerinizi görecek, üretemediklerinizi üretebileceksiniz.

Meditasyon ile bilinçaltına ve özünüze ulaştığınız bu  derin  süreçte, yaşamın kaynağı ile iletişime geçerek, bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda yeniden yapılanabileceksiniz.

Zihnin, bedenin ve ruhun gerçekleri nelerdir? Gerçek olan ne? Gerçek olmayan ne? Ben kimim? Ben faydalı olan neler yapıyorum? Benim hayatım nasıl ilerliyor ve daha iyi nasıl ilerler? Ben özümle bağlantıda mıyım? Ben hangi duyguları yayıyorum? Ben içime neleri alıyorum? Ruhum benim hareketlerimden memnun mu? Ben daha iyi bir versiyonuma nasıl dönüşürüm? Ben doğru insan mıyım? Doğruluk nedir? Benim yaşam amacım nedir? Ben insanlığa nasıl faydalı şeyler yapabilirim? Ben gün içinde özümle bağlantıda kalabiliyor muyum? Ben kendim miyim? Bunun gibi soruları kendimize içsel olarak soruyoruz ve cevapları takip ediyoruz. Burada özünüzde ve bilinçaltınızdaki gerçekleri algılayıp, nefes ve meditasyon teknikleri ile kendiniz bunları bulacaksınız.

Meditasyon Uygulaması

Öncelikle sakin bir yere geçip kendinize 10 ya da 15 dakika kadar ayırmanız gerekir. Önceki 2 yazıda ( ‘’sufi nefes teknikleri’’ ve ‘’sufi nefesi ile şifa meditasyonu’’ ) detaylı anlatıldığı gibi 4 al 8 ver sufi nefes tekniği ile başlıyoruz. Bir süre nefesi takip edip nefese odaklanıyoruz. Nefes iyice ritmik hale ve sakin hale gelince içe dönüp zihinsel boyutta bu ve benzeri soruları kendimize sorup özümüzden ve bilinçaltından gelen cevapları takip ediyoruz. Bazen takip edemesek de siz alfa düzeyinde bu soruları sorduğunuz için bazen cevaplar gün içinde ilham olarak ortaya çıkar bazen de siz fark etmeseniz de o soru doğrultusunda içsel bir kıpırdama ve dönüşüm başlar. Ne kadar düzenli yapılırsa o kadar fayda görülür. Hem psikolojik hem bedensel hem de ruhsal düzeyde faydalar gözükmeye başlar. Özellikle içsel aydınlanma ve içerden dışarıya yayılan bilgelik hali ortaya çıkmaya başlar.

Elbette ki hiçbir varsayım ve beklentide bulunmadan ruhunuza ve bilinçaltına nefes ve meditasyon tekniklerini kullanarak gönderdiğiniz tohumlar, yine zihninizi de açık tutarak, geçmişin karanlığından, geleceğin endişesinden, duygu ve zihin baskısından, bedensel ihtiraslardan kurtulmanıza olanak tanıyacak, yeni bir siz yolu açılacak, şimdiye açılan kapıyı aralamış olacak, “An”ı yaşayabileceksiniz. Yine kendi özünüzle ve kalp alanı ile bağlantıya geçeceksiniz.

Bu muhteşem yolculuk ve görkemli çalışma sonunda bilincinizin dar ve karanlık alanını nasıl dağıttığınızı, içinizdeki bilgini tanıyarak kendi cevaplarınızı nasıl ürettiğinizi fark ettiğinizde ne kadar şaşıracak, “yeni bir siz” in doğuşuna  tanık olabileceksiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!