Nefes

SUFİZM VE NEFES İLİŞKİSİ NEDİR?

Nefes ve Sufizm Bağı

Sufizm ve nefes ilişkisi çok merak edilen bir konudur ve nefesin burada da yeri oldukça önemlidir. Nefesi bu açıdan hiç değerlendirmemiş olabilirsiniz ve nefesin bu yönü sizi çok şaşırtacak.

Nefes ve Sufizm

Öncelikle özet olarak Sufizm’den bahsetmek gerekir. Sûfizm’in  kapısı  içsel olana ve derinliğe açılır. Sufizm’de içe bakmak ve içe yönelmek vardır. Saflaşmak ve arınmak vardır. Mevlana’nın da dediği gibi burada içeriden bağımsız bir dışarısı yoktur. Bu dış olanı değil iç olanı vadeder. Bu kapıyı açıp girebilene ve yürümeye başlayana da bu derinlikte sonsuz güzellikler sunar ve herhangi bir ayrım gözetmez. Sufizm, İslâm’ın iç yüzünü ifade eder. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve daha niceleri bu ekolün temsilcileridir.

Sufizm ve Nefes Bağı

“Sufi Nefes” ile Sufizm’in kapısını aralamış olacaksınız. Çünkü burada kendi özünüz ile bağlantıya geçeceksiniz. Yaşam deneyiminiz ve algınız değişmeye başlayacak.

Sufilere  göre varlıklar yaratıcının nefes vermesi ile ortaya çıkmıştır. Çünkü Kuranı kerimde Hicr suresi 15/27 ayetinde ve rahman suresi 55/4 ayetinde ‘’Her ilahi sıfat ve isim tek varlık sahasına inmek istedi ve bu da onlara Rahman’ın nefes vermesi ile gerçekleşti. Her şeyin başlangıcı Âdem,  çamurdan suretlenmiş balçıktan yaratılmıştır” denir. “Sonra onu (Adem’i) düzeltip tamamladı, içine ruhundan ruh üfledi, sizin için kulaklar, gözler, gönüller yarattı.” (Secde, 39/9) diye geçer ve nefesin başlangıcımız olduğuna işaret edilir.

Tasavvufa ve Sufi bakışına göre yaratıcı,  o üfürdüğü nefesi ile her an içimizde ve bizimledir.

Sufi nefes teknikleriyle yaratıcıdan size uzanan nefes bağı ile yaratıcıyla aranızda adeta bir “nefes köprüsü” kurabileceksiniz. O köprü ile yaratıcının nefesine bağlanabileceksiniz. Kendi özünüz ve kendi ruhunuzla bağlantıya geçeceksiniz.

Bununla beraber nefesimizi doğru kullanmayı öğrenerek,  çeşitli fiziksel rahatsızlıklarda (kalp hastalıkları, migren, mide, kan basıncı, sinir sistemi gibi) bir iyileşme sağlayabileceğiz. Çünkü bunlarla alakalı kanıtlanmış çok fazla çalışma vardır. Yine doğru nefes ve nefes farkındalığı sayesinde çeşitli psikolojik ve ruhsal problemler de dönüşmeye ve kaybolmaya başlayacaktır. Nefes ile kişi özünü ve potansiyelini ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda nefes ile niyet ve arzularımız evrensel bütünlüğe ulaşmış olacaktır. Nefesin taşıyıcı ve uyarıcı rolü vardır.

Yunus Emre şöyle der:

Suyum alçaktan çekerim

Dönüp yüksekten dökerim

Görün ben neler çekerim

Derdim vardır inlerim.

Açıklamasında,

Derin diyafram nefesi ile aşağıdan derin nefes alırım.

Nefesi en yükseğe başın üstüne taşırım, oradan nefesi aşağı veririm.

Görün ki, o nefes köprüsünde (öz-eşiğinde) beklemek zordur, dertlidir.

Tek derdim, bir ucu yaratıcıda olan nefes ile yaratıcıyla bağlantımı gerçekleştirip özümü hatırlamaktır.

İşte sufi nefes,  kendi özü ile bütünleşmeyi  amaçlayanlara kapıları açacaktır. Sonrasında ise içeri girmek kalacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: içerik koruması !!